czwartek, 7 stycznia 2016

Kolumny - poradnik

Witam wszystkich w nowym roku!
Odpocząłem po urodzinach więc mogę zacząć robić coś produktywnego. Na dziś jest poradnik jak robić kolumny w miarę prosto, szybko i tanio(zarazem jest to moja pierwsza próba więc wyszły krzywo itp ale o tym więcej niżej).

Lista rzeczy które nam się przydadzą:
-tektura falista
-gips
-taśma
-rurka/coś na czym owiniemy tekture

Jak już kupiliśmy/zajumaliśmy/znaleźliśmy te materiały zaczynamy zabawę :D

Zaczynamy od przycięcia kawałka tektury. Najlepiej ciąć po "rowku".


Jak udało nam się uciąć prosto możemy zabierać się za kolejny krok - przyklejamy do brzegu tektury kawałek taśmy i owijamy to na rurce. Sklejamy brzegi taśmą.
Następnym krokiem jest przyklejenie rurek do jakiejś podstawki(ja użyłem do tego kleju na gorąco). Jak klej wyschnie możemy zalewać rurki gipsem( konsystencja powinna być dość płynna żeby wypełniła dobrze rowki w tekturze).

Ja jestem niecierpliwy i po 2 godzinach już zacząłem sprawdzać stan kolumn i były już suche, więc zerwałem tyle tektury ile sie dało a następnie podstawiłem kolumny pod kran żeby pozostała tektura namokła i po chwili zacząłem ją zdzierać szczotką(uwaga bo te strzępki tektury latają na wszystkie strony). Po tym zabiegu odstawiamy je w jakieś ciepłe miejsce żeby wyschły. Moją wyglądają tak jak na zdjęciach. A dlaczego są krzywe i niektóre zgniecione wyjaśnię poniżej.


Gotowe możemy pociąć na kawałki i sobie je poustawiać jak nam będą pasowały. Jak na pierwszą próbę jestem zadowolony z efektu.


Małe wyjaśnienie co poszło nie tak i jakie błędy popełniłem:
-za wysokie "rurki" które namokły i się powykrzywiały
-za słabo sklejona taśmą tektura (w wyniku tego trochę się rozkleiła i kolumna zmieniła kształt)
-przypadkiem jedną rurkę trochę wgniotłem i kolumna wyszła też wgnieciona
- do cięcia najlepiej użyć od razu brzeszczotu z małymi ząbkami ( ja próbowałem piły montowanej do noża olfy na początku).

Mam nadzieję, że komuś przyda się ten mały poradnik. Zapraszam do komentowania.3 komentarze:

  1. WoooW Extra! Mam w planach dokończyć Rzymian,więc jestem szczerze zainteresowany zrobieniem kilku przeszkadzajek - granicznych zdewastowanych kolumn!

    OdpowiedzUsuń
  2. Nigdy nie myślałem o takim sposobie. Naprawdę genialny pomysł ! który na pewno wypróbuje.

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetny poradnik. Kradnę pomysł - muszę tylko wykminić jak to dopasować do powstającego zamku:)

    OdpowiedzUsuń